PORADY

Porada 1


Weź filtr UV w dopasowanych stopniem ochrony dla Twojej skóry. Na Jamajce słońce jest cudne, ale dawkowane nadmiernie bez ochrony może spalić Plażowicza.
Lepiej brać kąpiele słoneczne częściej w ciągu dnia w mniejszej ekspozycji na słońcu i się nie spalić.
W razie poparzeń słonecznych – tubylcy dostarczą życzliwie liście aloesu, który po obraniu ze skórki lub plastrami można smarować skórę wrażliwą i tym sposobem schłodzić i uśmierzyć ból i zaczerwienienie.

 

porada filtr uv wakacje na jamajce
porada spray na komary off wycieczka na jamajkę

Porada 2


Zabierz z sobą spray na komary lub kup OFF w każdej aptece lub sklepiku wioskowym 1001 drobiazgów. Bo w raju mieszkają tez krwiożercy = komary. Ich pory karmienia to 6 rano i 6 wieczorem, jak w zegarku,
Wtedy przed planowanym wyjściem aplikuj na skórę spray, włóż długie jasne spodnie, komary „lubią” odkrytą skórę i ciemne kolory ubrań. Ale szczerze ..na komary nie ma dobrych rad.

 

Porada 3


Jeśli wybieramy się na zwiedzanie Jamajki w okolice poza większymi miastami nie zapomnijcie zabrać kieszonkową latarkę. W tubylczych miejscowościach jest po kilka ulicznych lamp, a jak „wyłączają” słońce dobrze poświecić sobie pod nogi – drogi na Jamajce są różnego gatunku, przybrane we wszelakiej wielkości zagłębienia i dziury.

porada kieszonkowa latarka wycieczka na jamajkę
porada ubranie wycieczka na jamajkę

Porada 4


Jakie ubrania zabrać. Generalnie nie zbyt wiele, panie sukienki plażowe i na ramiączkach, t-shirty, szorty, jedną parę długich spodni i przyda się pareo jako strój plażowy i narzuta na ramiona wieczorem, bo czasem jest chłodzący wietrzyk. W sklepach można zaopatrzyć  się w różnorodne koszulki z nadrukiem imienia króla Reggae i inne stroje w kolorach narodowych Jamajki.
W maju zdarzają się ulewne deszcze, drogi w ciągu minuty zamieniają się w rwące potoki – dosłownie, brałam w tym udział, więc parasole nie są w modzie, chyba ze jako osłona przed słońcem.
Klapki i jedne buty bardziej pełne przydadzą się na wycieczkę po Górach Błękitnych lub obuwie do chodzenia po skalach, idealnie sprawdzą się przy wspinaniu się po głazach wodospadu.

 

Porada 5


Przyda się jedna wszędobylska torba typu plażowa lub wygodny pojemny plecak na wycieczki. Można zabrać swoją ulubioną torbę lub kupić na wyspie jamajska stylizację w jednym z lokalnych sklepów.

porada torba plecak wycieczka na jamajkę
porada czas cierpliwość wakacje na jamajce

Porada 6


Zostaw szybko biegnący czas i zniecierpliwienie w domu przed wylotem, ewentualnie na lotnisku w Montego Bay. Nie bierz go ze sobą na wakacje! Różnica strefy czasowej wynosi zależnie od pory roku 6-7 godzin „do tyłu” w stosunku do czasu w Polsce.
Na tej bajkowej wyspie czas rządzi się swoimi prawami.. zwalnia… więc nie denerwuj się i nie okazuj zniecierpliwienia mieszkańcom, np. pani kasjerce… ona ma ..mnóstwo czasu, każdą czynność wykonuje bardzo dokładnie i niespiesznie. I tak się pięknie uśmiechnie do Ciebie. 
Okazanie nerwowości np. poganiania w kasie lub kierowcy taksówki… [patrz artykuł] jest wielkim Disrespect [brakiem szacunku] - bardzo źle widziane. 

 

Porada 7


Bardzo ważne – nie zapomnij zabrać aparatu fotograficznego oraz adaptera do gniazdka elektrycznego. Można też kupić taki adapter w każdym markecie.

porada aparat fotograficzny zdjęcia wycieczka na jamajkę

Porada 8


Istotne dla dzwoniących do Polskich. Najlepiej używać komunikatorów np. WhatsUp lub Messenger FB w miejscach z WIFI. Połączenia telefoniczne tzw. standardowe koszt około 10PLN /minutę.