KULTURA

Podstawowe informacje


Państwo: Jamajka
Stolica: Kingston
Liczba ludności: 2.711.476 (2012)
Powierzchnia: 10.991 km2
Niepodległość: 6. 08. 1962
Najwyższy punkt: Blue Mountain Peak (2.256 m)
PKB: $ 8.916 (MFW, 2012)
Jednostka monetarna: dolar jamajski (JMD)
Kod: JM (JAM)
Kod telefoniczny: +1 876
Domena internetowa: .jm

podstawowe informacje o jamajce
kultura na jamajce

Kultura


Wpływ na ukształtowanie kultury Jamajki miało wiele społeczności, które osiedlały się tu. Spotkać tu można bowiem tradycje afrykańskie, arabskie, europejskie (Spanish Town miasto założone przez Hiszpanów), chińskie, wschodnioindyjskie czy wschodniośródziemnomorskie. Najbardziej jednak na kulturę, język i obyczaje wpłynęła okupacja brytyjska, trwająca 300 lat. Jamajka kojarzona jest przede wszystkim z muzyką reggae. Łączy ona tradycyjne jamajskie rytmy z muzyką afrykańską. Znana była w plemionach, które wytyczały rytm na kongach, czyli instrumencie będącym podstawowym w muzyce reggae. Towarzyszyły im rytmy bębnów i riffy. Słowa piosenek dotyczyły trudnej sytuacji życia czarnoskórnych. Ten rodzaj muzyki został rozpropagowany na całym świecie, a jest to zasługą Boba Marleya, w którego ślady poszli kolejni zafascynowani muzyką reggae, między innymi Peter Tosh, Johny Nash, Joe Higgs czy Jimmy Cliff.

Święta i ciekawe wydarzenia


Jamajka jest atrakcyjna o każdej porze roku i na pewno podczas pobytu na tej fascynującej wyspie nie będziemy się nudzić. Jamajczycy lubią się bawić i jeżeli tylko mają czas (często pracują na polu, wiele osób znajduje zatrudnienie w usługach turystycznych lub w budownictwie) oddają się rozrywce. W ciągu roku organizowanych jest tu wiele imprez muzycznych, artystycznych, kulturalnych i sportowych. Warto wziąć udział w festiwalu muzyki reggae, odbywającym się w lutym lub sierpniu bądź też w karnawale, który każdego roku jest organizowany w stolicy kraju - Kingston. Karnawał został przejęty z wysp Wschodnich Karaibów i choć na Jamajce organizuje się go dopiero od 1991 roku, stał się największą atrakcją turystyczną. Na karnawale, mającym miejsce w połowie kwietnia, każdy stara się zaprezentować w jak najbardziej kolorowym i jak najbardziej szalonym przebraniu. Cała impreza trwa kilka dni, a każdy dzień jest inny i niepowtarzalny.

święta oraz wydarzenia na jamajce

ŚWIĘTA


Jamajczycy obchodzą wiele świąt chrześcijańskich. W trakcie świąt Bożego Narodzenia nie brakuje 
tu całonocnych modlitw, nabożeństw, śpiewania kolęd, dodatkowo mają tu miejsce palenie świec 
oraz koncerty.

W tym czasie odbywa się również festiwal Jonkonnu, który powstał z myślą 
o niewolnikach, którzy tego dnia mieli wolne.

Tancerze festiwalu mają na sobie kostiumy krowy, diabła, konia, wojowników a najpotężniejszy z uczestników wciela się w postać Pichty-Pachty. Kostium ten wykonany jest z pasów pociętych z kolorowego płótna oraz z liści. Wojownik nosi serce wykonane 
z tektury, które jest pokryte folią, korale oraz miecz w kolorze srebrnym. Na głowie nosi stożkowatą czapkę z pękiem piór i licznymi ozdobami: lusterkami, wycinkami, starymi zdjęciami. Podstawowym atrybutem diabła są widły oraz dzwonek, jaki noszą przy szyi krowy, kostium ma barwę czarną.


O ile w Polsce podstawowym daniem wigilijnym jest ryba pod każdą postacią, o tyle na Jamajce 
w święta nie może się obyć bez szynki. To ona jest podstawowym daniem świątecznym. Początkowo wędzono ją nad ogniem, bogato przyprawiając pimento. Nie może się również obejść bez świątecznego puddingu, który wykonuje każda ceniąca się pani domu. Pomyśleć trzeba o nim na kilka tygodni przed świętami Bożego Narodzenia, wtedy bowiem trzeba zanurzyć owoce w rumie lub winie.

święta publiczne na jamajce

Święta publiczne


Nowy Rok  – 1 styczeń
Dzień urodzin  Boba Marleya – 6 lutego
Środa Popielcowa – święto ruchome, luty
Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny (Easter Monday) - przełom marca i kwietnia
Święto pracy – 23 maj
Jamaican Emancipation Day – 1 sierpnia 
Święto niepodległości – 6 sierpnia
Dzień Pracy - wrzesień
Dzień narodowych bohaterów – 20 październik
Boże Narodzenie – 25-26 grudzień. 

FESTIWALE


Obok świąt państwowych w kalendarzu Jamajki

 znaleźć można bardzo ważne, organizowane z niezwykłym rozmachem
uroczystości i różne festiwale. na przykład:


Maroon Festival w Accompong – 6 stycznia
Prezentacja osiągnięć Jamajskiej Szkoły Tańca – Kingston - styczeń
Uroczystości z okazji rocznicy urodzin Boba Marleya – festiwal Reggae Sunsplash, Ocho Rois - luty
Karnawał University of West Indies, Kingston - luty
JAMI - nagrody jamajskiego przemysłu muzycznego, Kingston - marzec
Wiosenna show z okazji święta orchidei – Kingston - marzec
Wiosenne Święto Rzemiosła w Harmony Hall, Ocho Rios, Ew. w Devon House, Kingston - kwiecień
Święto Kwiatów w Portland - Crystal Spring - maj
Ocho Rios Jazz Festival – występy gwiazd jazzu z całego świata – czerwiec
Święto Tańca w Teatrze Tańca Narodowego – Kingston - lipiec
International Reggae Day – Bob Marley Museum – St. Andrew – festiwal obejmujący koncerty i przedstawienia, sprzedawane są tu wyroby artystyczne - lipiec
Show w Denbigh, May Pen - sierpień

atrakcje karnawały festiwale na jamajce
atrakcje karnawały festiwale na jamajce

Pokaz z okazji Dnia Niepodległości, Kingston - 6 sierpnia
Reggae Sumfest - Montego Bay, pięciodniowe święto muzyki reggae i rasta. Właśnie tutaj co roku przyjeżdżają artyści z całego świata, aby wsłuchać się w muzykę, którą rozsławił na całym świecie Jamajczyk, Bob Marley. Głównym miejscem, gdzie odbywa się festiwal jest budynek Bob Marley Entertainmant Centre; można tu uzyskać informacje na temat wszystkich festiwali oraz kupić bilety.
Octoberfest – Kingston - październik
Jazz Festiwal - Montego Bay - październik
Pokazy tańca afrykańskiego i gry na bębnach – Negril - październik
Jesienne Święto Rzemiosła - Harmony Hall, Ocho Rios - listopad
Jamaica Jazz and Blues Festival - James Bond Beach, Orabessca – listopad. Jest to naprawdę niesamowita impreza, na którą przyjeżdżają zespoły z całego świata, aby zaprezentować swoją sztukę muzyczną i dać z siebie mnóstwo energii.
Najlepsze z najlepszych - Harmony Hall - Ocho Rios - grudzień 

IMPREZY


Jak widać, na Jamajce praktycznie o każdej porze roku odbywają się interesujące imprezy, dlatego też podczas pobytu na wyspie z całą pewnością spędzicie niezapomniany czas.

Podczas pobytu na Jamajce jeśli chcecie zadzwonić do Europy najlepiej korzystać z wifi dostępnych free w restauracjach lub domach gościnnych, w których będziecie Państwo zameldowani. Innym rozwiązaniem jest zakup karty telefonicznej (ważnej przez 3 kolejne miesiące). Ale zakupu może dokonać dla was zaprzyjaźniony tubylec, osoba z paszportem jamajskim, na swoje nazwisko. Ale jako turysta nie mamy takich możliwości. Jako consierge personalny możemy zapewnić taką usługę.