TURYSTYKA I STYL PODRÓŻOWANIA

JAMAJKA


Jamajka jest miejscem tropikalnym, w którym przez znakomitą większość czasu świeci mocne słońce 
i jest gorąco.

Temperatura oscyluje w okolicach 30°C. Dlatego należy pamiętać o zabezpieczeniu się przed udarem i innymi dolegliwościami, na które jesteście narażeni przebywając na słońcu. Ochrona skóry, picie dużej ilości płynów i kapelusz to podstawowe środki zapobiegawcze. Najlepszym lekarstwem na poparzenia słoneczne jest maź uzyskana bezpośrednio ze świeżego aloesu, rośnie dziko i znajdziecie go bez większych problemów.

KLIMAT


Tamtejszy klimat sprzyja spędzaniu urlopu niemal przez cały rok. Nie ma na Jamajce podziału na pory roku jak w naszym klimacie.

Roczna średnia temperatura wynosi około 27°C na wybrzeżu i około 20°C w partiach gór. Do 10°C spada temperatura tylko na szczytach Gór Błękitnych. Odczuwalna temperatura jest najniższa zimą, kiedy na Jamajce przypada okres suchy, najgoręcej natomiast jest w wilgotnym lecie. Sezon turystyczny trwa tutaj cały rok, natomiast najlepszy okres na wyjazd to szeroko rozumiana polska zima. Tropikalne huragany, a sezon ich największej aktywności przypada na miesiące od lipca do września.
W maju zdarzają się bardzo ulewne deszcze zmieniające w ciągu kilku minut drogi
w rwące rzeki. Wiem, bo znalazłam się w samym środku takiej nowopowstałej rzeki. Szczyt sezonu turystycznego to okres od grudnia do lutego.
Zachęcamy do odwiedzania małych wiosek i miasteczek, gdzie turyści nie zmienili miejscowych zwyczajów i obyczajów, gdzie można integrować się z lokalną ludnością i delektować się prawdziwą Jamajką.

MIESZKAŃCY


Po pierwotnych osadnikach Jamajki Indianach Taino, nie ma śladu w kulturze, obyczajach, tradycji i życiu codziennym. Indianie ci zostali całkowicie unicestwieni przez najeźdźców hiszpańskich, a obecna Jamajka to tygiel kulturowy, dla którego podstawy stworzyli piraci, niewolnicy i okupanci wyspy – najpierw Hiszpanie, potem Anglicy.
W każdej społeczności i kraju obowiązuje inna etykieta i zwyczaje. Szacunek na Jamajce jest w cenie. Nawet na męczące zaczepki drobnych ulicznych handlarzy
z „super ofertą specjalnie dla was” należy odpowiedzieć i nie okazywać zniecierpliwienia czy złości. Uśmiech i grzeczne, aczkolwiek stanowcze „nie jestem zainteresowany” będą dużo lepiej przyjęte niż ignorowanie zagadywacza, co może zostać odebrane jako brak szacunku.

Mieszkańcy często kierują do siebie słowo „RESPECT” z charakterystycznym akcentem.

mieszkańcy wyspy jamajka
kultura na jamajce

Ludzie są bardzo otwarci, przyjaźni i uprzejmi, nie należy każdej zaczepki traktować jako próby przekrętu czy zarobienia na was. Jamajczycy bardzo często są ciekawi naszej osoby, chcą pogadać, przywitać się miłym „Welcome to Jamaica”, pomóc
i upewnić się, czy wszystko jest dobrze – tak normalnie, bezinteresownie.

Jamajczycy są pewni siebie, dumni, uprzejmi i pomocni. Lubią snuć opowieści
przy rumie, tańczyć i słuchać muzyki oraz grać w domino, dlatego przed wyjazdem
na Jamajkę warto poćwiczyć tę grę. Jest to niemal narodowa rozrywka barowa.
Przy okazji można nawiązać znajomości i świetnie spędzić czas. 

Mimo tak pozytywnej natury, na Jamajce żyją też złodzieje, gangsterzy i naciągacze. Zasada ograniczonego zaufania na pewno wam nie zaszkodzi, a własna intuicja
jest niezastąpiona. 

Jamajczycy żyją powolnie i leniwie, życie płynie tutaj w tempie „soon come”.
Dlatego skargi w restauracji na długi czas oczekiwania, w kolejce do kasy czy okazywanie zniecierpliwienia czekającemu na komplet pasażerów taksówkarzowi,
czy inne próby pospieszania Jamajczyków w ich bieżących zajęciach mogą spotkać się z brakiem zrozumienia, a na pewno będą bezskuteczne. 

W wioskach i miejscach rzadziej uczęszczanych przez turystów dobrze się przywitać z napotkanymi Jamajczykami prostym „hello”, „bless”, „respect” itp.

Robienie zdjęć Jamajczykom z zaskoczenia często powoduje ich protest. Dobrze widziane jest upewnienie się, że dana osoba nie ma nic przeciwko. Raczej na pewno taką zgodę dostaniecie. 

jamajka sposób życia powolnie i leniwie

WAŻNE INFORMACJE


Planując wyjazd oprócz spakowanej walizki, paszportu i planu zwiedzania lub totalnego resetu zalecam zabrać ze sobą dobre wychowanie i otwarta głowę na inne kultury i normy zachowania.

Do restauracji nie powinno się wchodzić w stroju plażowym, włożenie t-shirta jest dobrą praktyką. Nie dotyczy to knajpek na plaży.
Dodatkowo na plaży czasem można się opalać topless. Ale dobrze jeśli nie jesteśmy zupełnie same. Panują tu inne normy seksualności niż w Europie. Nie zawsze atencja tubylca może wam odpowiadać.
Jamajka to zgodnie ze światową opinią i wyobrażeniem kraj, gdzie marihuana jest mocno zakorzeniona w kulturze, a regularnie używa jej ponad połowa społeczeństwa. Jest ona akceptowana przez większość grup społecznych, dla rastafarian to święte ziele. Należy pamiętać jednak, że do niedawna była ona na Jamajce całkowicie nielegalna.

 

Dodano aktualizację:
25 lutego 2015r. Izba Reprezentantów Jamajki przyjęła prawo dekryminalizujące posiadanie do dwóch uncji (56,7g) marihuany.
To duża zmiana!
Nowe prawo zawiera ograniczenia legalizujące uprawę do pięciu roślin
dla własnego użytku, jak również ustala regulacje dotyczące uprawy
i dystrybucji marihuany dla celów medycznych, religijnych i naturalnego rozwoju.