ATRAKCJE

DUNN'S RIVER FALLS


Główną atrakcją Ocho Rios są opadające ku brzegowi 180-metrową kaskadą wodospady Dunn's River Falls.

Wypływające z zadrzewionych wapiennych klifów porośniętych bujną roślinnością, od czasów, kiedy na wyspę dotarli Hiszpanie, niezmiennie wprawiają w zachwyt zwiedzających.


Przy wejściu na ich teren powstał ogromny park z barami, straganami z pamiątkami oraz sklepikami rzeźbiarzy. Największą tradycją Dunn's River Falls jest wspinaczka po kaskadach. Ze zbocza schodzi się do tunelu drogą A1 na plaże, gdzie w skrytce można zostawić ubranie i kosztowności. Dalej trzeba kupić bilet upoważniający do wejścia na teren parku z przewodnikiem (koszt biletu dla osoby dorosłej to 15$). Przewodnik bez względu na to czy, oficjalny czy nie, aby pomógł wdrapać się na szczyt wodospadu, będzie oczekiwał napiwku.

Nikogo więc nie zdziwi widok 'opiekuna' z dreadami, obwieszonego aparatami fotograficznymi, prowadzącego po skałach wianuszek turystów w strojach kąpielowych.

Dunn's River Falls jamajka jamaicayesi
Dunn's River Falls jamajka jamaicayesi

Należy pamiętać o tym, by wspinać się powoli i uważać gdzie się stawia stopy. Skały są miejscami śliskie, a nurt bywa na tyle silny, że potrafi podciąć nogi. Przydadzą  się specjalne buty do chodzenia po skałach w wodzie

Na szczęście, po drodze jest kilka miejsc, skąd można przedostać się na suchy ląd, w razie, gdyby wspinaczka stała się zbyt męcząca. Lub można wystartować z kolejnego „pietra”. Dunn's River Falls są jedną z najsłynniejszych atrakcji wyspy, dlatego można się spodziewać tłoku, ale warto ujrzeć na własne oczy kaskady i leżącą poniżej piaszczystą plażę. Widok jest niesamowity! Czynne są codziennie, od godziny 9:00 do 17:00.

NURKOWANIE NA JAMAJCE


Dla wielu osób wymarzone wakacje to odpoczynek na przyhotelowym basenie, czysta plaża czy kolorowy drink.

Inni swój urlop wolą spędzać zwiedzając zabytki, przemierzając urokliwe uliczki i kosztując znakomitej kuchni. Są też tacy, dla których atrakcje na lądzie to zdecydowanie za mało i postanawiają się wybrać w głąb morza.

Warunki do nurkowania


Większość miejsc nurkowych Jamajki znajduje się przy północnym oraz zachodnim wybrzeżu wyspy. Do najlepszych punktów należy położony na zachodnim wybrzeżu kurort Negril. Tamtejsza rafa koralowa jest w najlepszym stanie dzięki temu, że wybrzeże to jest lepiej chronione od wiatrów i prądów morskich niż północne. Każdy nurek bądź grupa nurków na Jamajce musi udać się do miejsca nurkowego z przewodnikiem. Sezon nurkowy na Jamajce trwa właściwie cały rok.
Najlepszym czasem na nurkowanie jest okres od czerwca do września (w maju i w październiku występuje najwięcej opadów). Woda powinna być wówczas spokojna i niezmącona, a widoczność bardzo dobra. Pamiętajmy jednak, że sezon nurkowy pokrywa się na Jamajce z początkiem sezonu huraganowego – w sierpniu i we wrześniu stąd tak istotne jest śledzenie prognoz pogody. Temperatura wody wynosi latem 26-29°C, a zimą 24-26°C.
 

nurkowanie na jamajce
nurkowanie na jamajce

Od niedawna władze Jamajki starają się chronić swój morski ekosystem, zwłaszcza rafy koralowe, dzięki czemu jest tam coraz więcej ryb (przez długi czas było to miejsce bardzo intensywnych połowów i powszechne były opinie, że nie jest to najlepszy punkt do obserwacji morskiej przyrody). 
Wśród obszarów chronionych należy wyróżnić Montego Bay Marine Park, Negril Marine Park oraz Oracabessa Bay Fish Sanctuary, do którego głównych celów, poza ochroną ryb i korali, należy ochrona zagrożonego wyginięciem żółwia szylkretowego. Podczas nurkowania wśród raf należy uważać na koralowce ogniste. Mają one różne barwy, ale wszystkie obrzeżone są kolorem białym. Jeśli przez przypadek otrzemy się o taki koralowiec, będzie się bronił i nas poparzy (ból utrzymuje się od dwóch dni do nawet dwóch tygodni po poparzeniu!).

Centra nurkowe


Na Jamajce działają różne centra i kluby nurkowe. Należy wśród nich wymienić Jamaica Scuba Divers Ltd w mieście Falmouth, 3 centra w Montego Bay (Captain’s Watersports, Cool Aqua Divers oraz drugi oddział Jamaica Scuba Divers Ltd), 3 centra w Negril (Marine Life Divers, Negril Scuba Divers, Sun Divers), 2 centra w Runaway Bay (Scubacaribe i kolejny oddział Jamaica Scuba Divers Ltd) oraz oddział Scubacaribe w Ocho Rios.

centra i kluby nurkowe na jamajce

CO WARTO ZOBACZYĆ?


Throne Room

Throne Room znajduje się niedaleko Negril. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania. Na głębokości 65 metrów zobaczymy wspaniałe jaskinie. Ściany, od góry do dołu pokryte są żółtymi koralowcami. Woda w tym miejscu jest zwykle bardzo spokojna.

Wrak Kathryn

Popularny wrak znajduje się w pobliżu Ocho Rios. Statek zatonął w 1991 roku. Ma 140 metrów długości i znajduje się około 15 metrów pod wodą.

Basket Reef

Basket Reef to popularne miejsce do nurkowania w Montego Bay Area. Jest to olbrzymie zbiorowisko gąbek koralowych. Jest to miejsce często odwiedzane przez żółwie i delfiny.

Runaway Bay

Znajdują się tu dwa samoloty, które w 1970 roku były wykorzystywane w transporcie marihuany. Znajdują się około 20 metrów pod wodą. Należy uważać na liczne żółwie i barakudy. Warto też zobaczyć starożytną kotwicę spoczywającą na około 15 metrach.

Konna przejażdżka karaibskim wybrzeżem,
Jamajka


Na Jamajce z pozoru zwyczajna jazda konna nabiera nowego wymiaru. Wyspa słynie z idealnych plaż i pięknego wybrzeża, na których to właśnie odbywają się przejażdżki.

Goście będą mieli okazję poczuć adrenalinę podczas przeprawy na grzbiecie konia przez wody Morza Karaibskiego. Trasa biegnie nie tylko wzdłuż brzegu morza, ale także przez urocze jamajskie wioski.
Niezapomniane wrażenia dla dzieci i dorosłych gwarantowane!

 

Jamaica. Negril, Blue Hole, Rick's Cafe. Black River. Jakes Treasure Beach. YS Falls. Montego Bay - Sandals Resort. Ocho Rios - Chukka - Horseback Ride'N'Swim. 
Jamajka. Negril - 11 kilometrów plaży i reggae. Skoki do naturalnej studni w Blue Hole i z klifów do morza w Rick's Cafe. Krokodyle w Black River i laba w Jakes. Niezła jazda w YS Falls, czyli nie tylko wodospady. All Inclusive w Montego Bay i jazda konna w morzu w Ocho Rios. 
A wszystko zaprawione muzyką reggae, yeah mon!​